I augusti slog hakan i golvet när jag fick upp ögonen för ett kommande spel som jag helt hade missat. Det hette Bionic Bay, och i dag släpps det faktiskt. Och jäklar vilket mottagande de har fått, för på Opencritic kan det stoltsera med årets högsta betygsnitt, på 92/100 – två pinnar högre än Split Fiction och Kingdom Come: Deliverance 2. Men det har ju som sagt precis släppts, så betyget kan helt klart komma att ändras.

Klart står i alla fall att det är ett jäkligt bra spel, och dessutom utvecklat av bara tre personer. Men vad är det då? Jo, ett plattformsspel i en otroligt vacker, biomekanisk värld där man som spelare berikats med en uppsättning krafter, inklusive att byta plats med objekt i spelvärlden, sakta ner tiden, byta gravitationens riktning (alltså vrida spelvärlden 90 grader) och att helt enkelt ge föremål en ordentlig smäll för att skicka iväg dem.

Dessa förmågor används sedan för att lösa diverse pussel och ta sig förbi hinder, samtidigt som man förslagsvis njuter av de otroliga miljöerna. Utöver en singleplayer-kampanj kan man även ge sig i kast med att slå andra spelares "spöken" i race.

Bionic Bay släpps på pc och Playstation 5 i dag, och det finns en demo på Steam. Nehe, demon försvann i och med att spelet släpptes.