I veckan underströk Nintendo sin tidigare plan: vi kommer att få se Switch-uppföljaren senast 31 mars 2025. Som jämförelse bekräftades Switch i oktober 2016 för att släppas i mars 2017. En analytiker tror nu att vi inte kommer att få se konsolen innan årsskiftet. Hideki Yasuda, Toyo Securities, säger till Reuters att om Nintendo skulle visa upp "Switch 2" nu skulle man i så fall ta fokus från sin egen så viktiga julhandel. Nej, han tror vi får vänta på första glimten till 2025.

Då Switch-försäljningen sjunkit kraftigt jämfört med för bara ett år sedan är det logiskt om Nintendo vill ge sin lilla jättekonsol en sista push innan strålkastarna riktas mot Switch 2.

Detta är dock spekulationer. Men om Switch 2 visas i början av 2025 är det inte orimligt att releasen kan dröja till hösten 2025. Men vem vet? Inte vi. Bara Nintendo sitter på svaret.