I höstas släppte Shirley Curry bomben: 88 år gammal hade hon gjort sin sista Skyrim-video: "Det är inte kul längre, jag är trött på det". Ungefär nio månader senare vet vi att så icke blev fallet. Hon har fortsatt leverera Skyrim-videor, om än mer sporadiskt. Och nu har hon dessutom gjort premiär i Oblivion Remastered. Två videor har det blivit hittills: "Learning" och "Still learning".

Som titlarna ger sken av är det en inlärningsprocess. Shirley muttrar över hur annorlunda rörelsekontrollerna är, och ber tittarna – hennes "barnbarn" – om ursäkt för att hon stannar och tittar på precis allt. "Jag har aldrig varit här förut", förklarar hon.

Kommentarerna under fylls – såklart! – av kärlek och pepp. Någon har "väntat mer på detta än själva remastern i sig", och glädje uttrycks över att deras "farmor" får chansen att uppleva ett nytt Elder Scrolls. Och vem vet: kanske sitter vi här om ett antal år när Shirley Curry spelar Elder Scrolls 6? 89 år ung ser ju Shirley Curry ut att ha motivation att upptäcka nya spel.

Elder Scrolls VI är ett spel hon redan är förevigad i, då i form av en npc.