Det är gratishelg för Hunt: Showdown 1896, Cryteks skräck-survival som just uppdaterats rejält (och med anledning av det fått ett årtal i titeln). Gratishelgen gäller Steam-versionen av spelet och gäller till den 19:e.
Nyheterna består av flera saker, som en helt ny karta förlagd till Colorados berg, spelmotorn Cryengine 5.11, mängder av ändringar av vapen oc utrustning och ett omarbetat gränssnitt för att funka bättre på konsol. Men det sista verkar inte uppskattas av pc-spelarna: användarbetygen på Steam är låga, och de flesta klagomål rör just gränssnittet. Bra då att du kan testa det kostnadsfritt några dagar.
Mer om nyheterna i Hunt: Showdown 1896 i changeloggen. Om gratishelgen ger mersmak så är det 20 procent rabatt på spelet, så du får det för 24 euro.
Vi recenserade det när det var nytt (och lite kantigt).