Det har upptäckts reklam i Londons tunnelbana så verkar antyda att Metroid Prime 4: Beyond är nära att släppas. Vi vet ju inget exakt releasedatum på spelet annat än att det ska släppas i år.

På reklamen som sattes upp i London står det till och med att spelet är ”Out now” vilket uppenbarligen är ett misstag. Men detta kan innebära att reklamen bara är uppsatt för tidigt och att spelet kanske släppas relativt snart. Det kan dock också vara så att de glömt sätta dit en ”Coming Soon” sticker över ”Out now” som senare skulle vara tänkt att tas bort.

Eurogamer tog kontakt med Nintendo och de säger att det är ett misstag och spelet (självklart) inte är släppt, vidare att det kommer senare i år. Men oavsett är ju reklamaffischerna tryckta så det känns som att något är i görningen även om spelet nu inte ninjasläpps denna vecka..

Kan vi få ett releasedatum efter sommaren? Det är ju trots allt "senare i år".